The KEY TO SUCCESS in this business is to set a goal for yourself EVERY month to sponsor 3 new ambassadors into your team, and then teach those 3 new ambassadors to do the same thing. Everyone on your team needs to go SILVER every month!
If they you do this, you'll never have to buy product out of pocket again... from the very first month your products are paid for!
You work with your Level 1's and they work with their Level 1's and so on.
It can be as simple as talking to ONE person a day about Plexus! That's 30 in a month! Use your Follow Up Binder to follow up with them. If 30 review your business and 1 in 10 sign up as ambassadors, you'll have 3 new team members each month. Continue to follow up with the others each week until they say yes :)
Here's how it can help your team grow super fast! It's a proven method: Celeste Gwynn was able to get to DIAMOND rank in only 6 months using this method!!
We're going to assume that every new ambassador purchases a $199 Welcome Pack and we're going to round that Business Building Bonus to $50. We're also going to assume that each new ambassador doesn't buy anything during the month EXCEPT the Welcome Pack and also doesn't have any customers to make our figuring easier :)
Say you join in December and you talked to 30 people in your first month and ended up sponsoring 3 team members in December.
You're now a Silver Ambassador and would get a $100 Silver Bonus PLUS approximately $150 in Business Building Bonuses (BBB) from their Welcome Packs.
Approximate income for December: $250
Throughout January you help those 3 people that you sponsored in December sponsor 3 new team members each AND you sponsor 3 new team members yourself. You now have 15 team members. You earn approximately $150 BBB from the 3 people you sponsored this month PLUS $225 BBB from the 9 people your 3 from December sponsored. If your 3 from December order at least 100PV, you will earn 5 pay points each from them = 15 pay points x (average) $3 each = $45.
Approximate income for January: $420.
In February, you sponsor 3 new team members, and help your 3 team members from Dec and Jan also sponsor 3 each, and they also help their team members get 3 each (because you've taught them to do this by example!):
Level 1: 3 (Dec) + 3 (Jan) + 3 (Feb) = 6 x 5 = 30 (you won't earn pay points from those sponsored in Feb UNLESS they order 100PV over their Welcome Packs)
BBB: 3 x $50 = $150
Level 2: 9 (Jan) + 18 (Feb) = 9 x 5 = 45
BBB: 18 x $25 = $450
Level 3: 27 (Feb)
BBB: 27 x $15 = $405
Total pay points for Feb: 75 x (average) $3 = $225
Total BBB: $1005
Not including retail commissions if you begin getting customers, your approximate income for February: $1,230
In March, you sponsor 3 new team members and help your 9 from Dec, Jan, Feb sponsor 3 each and everyone gets 3 new team members this month.
Level 1: 9 (Dec + Jan + Feb) + 3 (March) = 9 x 5 = 45
BBB: 3 x $50 = $150
Level 2: 27 (Jan + Feb) + 27 (March) = 27 x 5 = 135
BBB: 27 x $25 = $675
Level 3: 27 (Feb) + 81 (March) = 27 x 5 = 135
BBB: 81 x $15 = $1,215
Level 4: 81 (March)
BBB: 81 x $10 = $810
Total pay points for March: 315x (avg) $3 = $945
Total BBB: $2,850
You're now a Senior Gold Ambassador and will get a Gold Bonus of $250 and a Senior Gold Bonus of $350!
Not including retail commissions, your approximate income for March: $4,395
In April, you sponsor 3 new team members and help your 12 from Dec-Mar sponsor 3 each and everyone gets 3 new team members this month.
Level 1: 12 (Dec -Mar) + 3 (April) = 12 x 5 = 60
BBB: 3 x $50 = $150
Level 2: 54 (Jan - Mar) + 36 (April) = 54 x 5 = 270
BBB: 36 x $25 = $900
Level 3: 108 (Feb + Mar) + 162 (April) = 108 x 5 = 540
BBB: 162 x $15 = $2,430
Level 4: 81 (March) + 324 (April) = 81 x 4 = 324
BBB: 324 x $10 = $3,240
Level 5: 243 (April)
(NO BBB as we get those only down to level 4)
Total pay points: 1,194 x (avg) $3 = $3,582
Total BBB: $6,720
You're now a Senior Ruby Ambassador and will get a Ruby Bonus of $500 and a Senior Ruby Bonus of $750!
Not including retail commissions, your approximate income for April: $11,552
In May, you sponsor 3 new team members and help your 15 from Dec-Apr sponsor 3 each and everyone gets 3 new team members this month.
Level 1: 15 (Dec -April) + 3 (May) = 15 x 5 = 75
BBB: 3 x $50 = $150
Level 2: 90 (Jan - April) + 45 (May) = 90 x 5 = 450
BBB: 45 x $25 = $1,125
Level 3: 270 (Feb - April) + 270 (May) = 270 x 5 = 1350
BBB: 270 x $15 = $4,050
Level 4: 405 (Mar + Apr) + 810 (May) = 405 x 4 = 1620
BBB: 810 x $10 = $8,100
Level 5: 243 (April) + 1215 (May) = 243 x 3 = 729
Level 6: 729 May
Total pay points: 4224 x (avg) $3 = $12,672
Total BBB: $13,425
You're now a Sapphire Ambassador and will get an Emerald Bonus of 3% of the Ambassador Pool (changes from month to month depending on sales), and a Sapphire Bonus of 1% of the Ambassador Pool, a Lexus Car Program reimbursement of $500 (if you participate)!
Not including retail commissions, your approximate income for May: $26,097 PLUS 4% of the sales pool!
Of course this is a best-case scenario using the Power of 3, but THIS is how a team can grow exponentially in only 6 months!!!! Celeste Gwynne went from sign-up to Diamond in 6 months. NOW do you see how it's done??
Are you excited yet??? !!!!
What are you waiting for... get out there and talk to your ONE person today and imagine where you could be 6 months from now!!!!!